Stavba zahradního jezírka

Stavby jezírek na klíč

Realizujeme okrasná jezírka i koupací jezírka na klíč již mnoho let. Kontaktujte nás, přijedeme na první konzultaci k Vám zdarma.  Před realizací je vhodné vidět mikroklimatické podmínky místa a také si promluvit o možnostech realizace, o Vašich požadavcích, optimalizovat výdaje, apod. Poté Vám zdarma vypracujeme nákladový rozpočet, abyste viděli ceny za naše služby, ještě než schválíte realizaci. Spolupracujeme dlouhodobě s dodavateli materiálů a dokážeme Vám proto nabídnout přijatelnější ceny těchto materiálů, než jaké byste našli v obchodech. Montujeme také součásti jezírek, jako jsou pokládky fólií, elektroinstalace (časové spínače, apod.), filtrace, potůčky, fontánky, pítka na vodu, apod.

Stavíme zahradní jezírko

Stavba zahradního jezírka vyžaduje, aby sklony svahů mezi zónami byly mírné. Pokud chceme nebo nás prostor donutí k svislým pravým úhlům, je dobré, když stěny vyzdíme nebo vymažeme jílem či cementem tak, abychom zabezpečili svah a ten se nesesunul (stěna uvnitř jezírka po napuštění bývá hladší). Pokud zem na pozemku kolem budoucího jezírka není rostlá, doporučujeme vyzdění stávajících stěn jezírka (stává se to ovšem VELMI zřídka).

Výkop jezírka

Při výkopových pracích se postupuje od hrubšího výkopu (mechanizace) k jemnému ručnímu dotvarování svahů a zón a vymazání jámy tak, aby zahradní jezírko bylo pečlivě vyčištěno. Zem z výkopu při stavbě zahradního jezírka se často používá na dotváření okolí jezírka (skalky, potůčky, navýšení zadní pohledové strany…). Po vykopání hrubé jámy se doporučuje den – dva počkat, aby bylo jasné, že do jámy nevzlíná voda. Dalším krokem je tedy jemné vymodelování jámy. Na dno a boky jámy se doporučuje vysypat písek, osobně bych takové řešení prováděl pouze v případě, že zemina obsahuje větší množství kamenů, či jiných fragmentů, které hrozí, že protrhnou fólii. Při našich realizacích jako „vystýlku“ používáme geotextílii 500g/m2 na dno, 300g/m2 na svahy a podle hloubky a již zmíněných ostrých fragmentů  vrstvy geotextílie přidáváme. Po pečlivé pokládce geotextilie se již přistoupí k pokládce fólie (my používáme PVC v různých barvách).

Pokládka jezírkové fólie

Pokládka jezírkové fólie pokládka geotextilních podložek následuje po navržení tvaru budoucího jezírka, hrubých výkopových pracích, ručním vyhlazení a dotvarování jámy a někdy i vysypání pískem.  My používáme  PVC fólie různých barev, které se nám v minulosti již osvědčily při stavbách menších, i větších nádrží (pracuje se z tloušťkou fólie). Je to nejpoužívanější varianta, ne však jediná. Jezírková fólie se svou relativně nízkou cenou a celkem snadnou manipulací je tedy tou nejlepší volbouJezírkové fólie se dají objednat již v požadovaném rozměru, nebo v pásech různých šířek. Co se týče tloušťky jezírkových fólií PVC – je to jednoduché: čím větší hloubka a zátěž, tím tlustší fólie. Čím tlustší, tím dražší.

Když je jáma na budoucí jezírko připravena, můžeme začít s pokládkou. PVC fólie jsou docela těžké (m2 váží více než 1 kg). Je to práce, kterou by opravdu měla dělat odborná firma a tím spíše, pokud se bude svařovat. Tyto firmy mají adekvátní vybavení. Profesionální svařovací pistole, kterou používáme my, svařuje neporovnatelně lépe než pistole na trhu běžně dostupné. Po pokládce a napuštění jezírka je třeba udělat u hladiny rysku a počkat přes noc. Ráno je vidět, jak vše dopadlo. Poté se dá přistoupit k montáži filtrací a pokládce kamenů i výsadbě rostlin.

Zahradní jezírkové fólie se vyrábějí z různých materiálů a v různých tloušťkách a barevných provedeních. U koupacích jezírek se ovšem používají jiné dimenze materiálů z důvodu odlišného zatížení fólie. Barvy a povrchové struktury jsou již v dnešní době na vysoké úrovni. Můžete mít fólii od bílé, po černou barvu s nejrůznější povrchovou úpravou od hladké, po strukturu a barvu kamínků (kačírku).